Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » Astronomické odkazy                                                        späť na astroportal.sk

Astronomické odkazy

Nik nie je všeznalý a ani Vesmír okolo nás nemôže pokryť všetké dianie na poli nebeských vied. Preto sme pripravili nasledujúcu zbierku odkazov na zaujímavé stránky. Nemáme v pláne sústrediť čím väčšie množstvo odkazov, ale chceme aby tie tu vybraté boli kvalitné a obsažné.

The Nine Planets

Asi najlepší zdroj údajov o planétach slnečnej sústavy a ich mesiacoch. Stránky sú v angličtine. Okrem veľkého množstva obrázkov tu sú aj najaktuálnejšie tabuľkové údaje, ktoré sú iba niekoľko dní či týždňov staré (napríklad objavy nových mesiacov).

čiara

Heavens Above

Služba vám spočíta kedy a kde môžete vidieť jasné záblesky svetla odrazeného od slnečných panelov družíc, či vesmírnu stanicu ISS. Ale nájdete tu omnoho viac, napríklad aktuálnu mapku oblohy, zoznam súhvezdí, alebo ponuku astronomickej literatúry.

čiara

Space Today

Výber titulkov z mnohých internetových zdrojov viažúcich sa k astronómií či kozmonautike, takže vám neunikne žiadna novinka. Služba je pokračovaním tradície výborného zaniknutého týždenníka SpaceViews.

čiara

Science@nasa.gov

Stránky osvetľujúce najnovšie výskumy v agentúre NASA. Spravuje ich Marshallovo stredisko vesmírnych letov a robia to prístupnou a populárnou formou. Každý deň tu pribudne novinka z vesmírneho bádania, výskumu Zeme, alebo kozmonautiky.

čiara

Space Weather

Čoraz rozsiahlejší servis na stránkach ponúka prehľad aktuálneho stavu v medziplanetárnom prostredí a predpovede prípadných geomagnetických búrok a veľkých slnečných erupcií. Sú tu aj aktuálne snímky Slnka, monitorovanie meteorických rojov, prehľad blízkozemných planétok a mnoho ďalšieho.

spacer

Obrázok dňa

Český preklad každodenne vydávaného astronomického obrázka dňa, ktorý je vždy opatrený vysvetľujúcim popisom a veľkým množstvom odkazov na ďalšie informačné zdroje. Jednoduchý a pekný projekt pripravovaný profesionálnymi astronómami.

čiara

Instantní astronomické noviny

Český internetový poltýždenník, novinky tu pribúdajú priebežne. Medzi prispievateľmi je aj nejedno zvučné meno. Kvôli článkom sa občas strhne aktívna diskusia.

čiara

Česká astronomická spoločnosť

Jednoducho vyzerajúce stránky ponúkajú viac ako sa na prvý pohľad zdá. Môžete tu nájsť informácie o astronomických zariadeniach, aktuálnom dianí na oblohe, alebo niekoľko interaktívnych služieb.

čiara

Snímky z Marsu

Domáca stránka družice Mars Global Surveyor, ktorá už niekoľko rokov pracuje na obežnej dráhe červenej planéty a prináša obrázky s vynikajúcim rozlíšením.

čiara

Simulátor pohľadov v slnečnej sústave

Môžete si nastaviť pohľad na oblohu z akéhokoľvek väčšieho telesa v slnečnej sústave, ako keby ste sa tam nachádzali. Napríklad si môžete porovnať, aké by to bolo dívať sa na Jupiter z jeho ľadového mesiaca Európa.

čiara

Hubble Heritage Project

Starostlivo vybraté a spracované najlepšie obrázky z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Každá snímka je doplnená popisom vysvetľujúcim čo vidíme. Tieto fotografie sú skutočne malé umelecké diela, oplatí sa ich prezrieť.

                                                                                                        home astroportal.sk  

Posledná zmena:
© 2001 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter