Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » História a osobnosti » Slovenské osobnosti vedy » Vojtech Alexander              home astroportal.sk

Vojtech Alexander

(31. 5. 1852 - 15.1. 1916)

Narodil sa 31. mája 1857 v Kežmarku. Jeho otec tu bol starostom. Stredoškolské vzdelanie získal v rodisku, potom študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity v Budapešti. Po ukončení štúdia v roku 1881 pôsobí na Anatomickom ústave v Budapešti ako asistent, neskôr sa vracia do rodiska ako praktický lekár.

Svoje povolanie vykonával veľmi svedomite. Organizoval zbierku na stavbu novej nemocnice v Kežmarku, bol dlhoročným tajomníkom Spolku lekárov a lekárnikov na Spiši, redaktorom jeho ročenky a predovšetkým uznávaným lekárom.

Po prvej správe o lúčoch X odcestoval do Würzburgu, kde sa stretol s Wilhelmom Conradom Röntgenom, aby sa podrobne zoznámil s jeho vynálezom. Specializoval sa na röntgenológiu a už v roku 1896 prvý v Uhorsku robil röntgenologické pokusy. Jeho prvá snímka bola zhotovená už v roku 1898 (jeho prístroj je uložený v Kežmarkskom múzeu). V roku 1904 po prikúpení nového aparátu robí stereoskopické snímky.

Vojtech Alexander vypracoval metodiku tzv. plastického snímkovania a založil plastickú röntgenológiu, v čom mu patrí priekopnícke svetové uznanie. Zhotovil sériu snímkov embryonálneho vývinu človeka a podrobne rozobral vývoj pľúcnej tuberkulózy. Informácie o svojich výskumoch podal na zasadnutiach Spolku uhorskych lekárov v Budapešti, kde prednášal o osifikácii kostí, čo dokumentoval svojimi snímkami. V roku 1905 sa zúčastnil na prvom zjazde röntgenológov, kde bol poverený predsedaním, a jeho štúdie o röntgenologickej problematike boli publikované v nemeckých i anglických odborných časopisoch.

V roku 1907 bol menovaný vedúcim novozriadeného röntgenologického laboratória na klinike v Budapešti, kde v roku 1909 sa habilitoval z odboru röntgenológie. V roku 1914 bol menovaný za mimoriadneho profesora. O svojom výskume publikoval 59 vedeckých prác.

Zomrel 15. januára 1916 v Budapešti, pochovaný je v Kežmarku.

 

čiara

Pozri tiež...

čiara

                                                                    home astroportal.sk

Posledná zmena:
© 2000 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter