Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » História a osobnosti » Slovenské osobnosti vedy » Štefan Anián Jedlik                home astroportal.sk 

Štefan Anián Jedlik

(11. 1. 1800 - 12. 12. 1895)

Fyzik a vynálezca, narodil sa 11. januára 1800 v obci Zemné (okr. Komárno), v rodine chudobného roľníka.

Strednú školu začal navštevovať v Trnave, v roku 1814 bol už zapísaný na Kráľovskej akadémii v Bratislave. V roku 1817 vstúpil do benediktínskej rehole a prijal meno Anián.

V rokoch 1819-1820 študoval v Györi. Matematické vedomosti si Štefan Jedlik prehlboval u Antona Brestenského aj súkromne. V roku 1821 vstúpil do seminára v Panonhalme, kde sa pripravoval na doktorské skúšky, ktoré zložil v Pešti v roku 1822. Po zložení profesorskej skúšky vyučoval na Gymnáziu v Gyijcy. V rokoch 1822-1828 tu prednášal fyziku, prírodopis a agronómiu.

V rokoch 1829-1840 učil na Kráľovskej akadémii v Bratislave, 1840-1878 bol profesorom fyziky na Univerzite v Pešti, kde sa postupne stal rektorom.

Vedecky začal pracovať Štefan Jedlik počas svojho pôsobenia na Gymnáziu v Györy, kde zostrojil pohyblivý elektromagnet, ktorý bol v podstate elektromotorom a slúžil mu na hodinách fyziky na experimenty. Na Kráľovskej akadémii v Bratislave skonštruoval v roku 1840 magnetický čap, ktorý sa stal neskôr základnou súčasťou elektrického rušňa. Štefan Jedlik obohatil vedu a techniku desiatkami vynálezov a zlepšení. Medzi najvýznamnejšie patrí rúrkový zberač blesku, ktorý skonštruoval z leidenských fliaš, a nový typ kondenzátora. Zaoberal sa i zdokonalením galvanických článkov. Z roku 1861 pochádzajeho najvýznamnejší vynález - prototyp unipolárneho dynama (päť rokov pred Siemensom). Prototyp sa dodnes nachádza vo fyzikálnom kabinete budapeštianskej univerzity ako najvzácnejší exponát. Mimoriadne zaujímavý je aj Jedlikov vlnový stroj, na ktorom sa demonštrovalo vlnenie na vodnej hladine.

Na medzinárodnej výstave vo Viedni Štefana Jedlika vyznamenali medailou za pokrok a v roku 1858 sa stal členom Maďarskej akadémie vied.

Štefan Jedlik bol autorom veľkej učebnice fyziky Tentamen publicum a physica (Pešť 1845), ktorá bola rozdelená do dvoch častí: I. Všeobecné vlastnosti telies, II. Statika a mechanika a v dodatku je náuka o kmitaní a akustike. Učebnica je rozsiahla, má 530 strán a podáva svetectvo o Štefanovi Jedlikovi ako o jednom z najvýznamnejších experimentátorov tohto obdobia.

Dožil sa vysokého veku takmer 96 rokov a zomrel 12. decembra 1895 v Rábe.

 

čiara

Pozri tiež...

čiara

                                                                    home astroportal.sk 

Posledná zmena:
© 2000 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter