Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » História a osobnosti » Priekopnícke trio kozmonautiky                         home astroportal.sk  

Priekopnícke trio kozmonautiky

Duchovnými otcami využitia raketovej techniky, skúmania vesmíru, a aj príslušných matematických základov boli traja navzájom nezávisle tvoriaci priekopníci Konstantin Ciolkovskij, Robert Goddard a Hermann Oberth. Všetci traja sa na počiatku inšpirovali románom Julesa Verna Cesta na Mesiac. V tieni prvých priekopníkov zostalo ešte viacero konštruktérov, inžinierov a teoretikov, ale ich príspevky boli čiastkové.

Zem je kolískou ľudstva, ale človek nemôže navždy žiť v kolíske.

Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Najstarší z trojice bol Rus Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (17. 9. 1857 - 19. 9. 1935). Väčšinu života bol neuznaným géniom na kraji spoločnosti, pôsobil ako učiteľ aritmetiky v mestečku Borovsk. Iba s veľkými obtiažami sa mu podarilo vydať v roku 1903 svoju knihu Výskum kozmického priestoru reaktívnymi prostriedkami. Až na sklonku života sa stal uznávanou osobnosťou s dostatočným hmotným zabezpečením a možnosťou publikovať svoje myšlienky. A vízií mal dostatok. Navrhol nielen kozmickú raketu spaľujúcu kvapalný vodík a kyslík, ale predpovedal aj vesmírne stanice, raketoplán a mnohé iné návrhy, ktoré sa iba postupne realizujú. Sám však bol hlavne teoretikom a bol si vedomý toho, že sa nikdy nedožije realizácie svojich nápadov. Táto úloha zostala na jeho nasledovníkoch, napríklad konštruktérovi Sergejovi Pavlovičovi Koroljovovi, s ktorým sa osobne stretol.

Sen včerajška je nádejou dneška a skutočnosťou zajtrajška

Robert Hutchings Goddard

Robert Hutchings Goddard

Američania za otca kozmonautiky pokladajú Roberta Hutchingsa Goddarda (5. 10. 1882 - 10. 8. 1945), profesora v Massachu­settskom meste Worchester. Goddard bol v prvom rade konštruktér, domáci majster a praktický experimentátor, ale videl za svojimi pokusmi aj dôsledky pre budúcnosť. Vypúšťal vlastnoručne zostrojené malé testovacie rakety z farmy svojej tety k značnej nevôli susedov, až sa musel presunúť do menej obývanej oblasti, asi 40 km od mesta. Celá jeho práca je poznamenaná neustálym tajnostkárstvom. Každý svoj pokrok si necháva patentovať a vedie podrobné denníky z obavy pred krádežou výsledkov jeho práce. Médiá láka "mesačný muž" snažiaci sa postaviť raketu pre let na Mesiac. Potom ako sa o neho začnú zaujímať, stále viac sa uzatvára do seba a odmieta kontakt s verejnosťou. Robert Goddard nezávisle na iných priekopníkoch kozmonautiky odvodil mnohé zákony kozmonautiky, nikdy však ďalej nerozvinul využitie raketovej techniky. Iba nesmelo spísal svoje myšlienky o letoch do vesmíru, odložil ich však nepublikované ako príliš odvážne.

Sprístupniť životu všetky miesta, kde je život možný. Spraviť obývateľnými všetky svety doposiaľ neobývané. Dať cieľ každému živému svetu.

Hermann Julius Oberth

Vynaliezavý Hermann Julius Oberth (25. 6. 1894 - 28. 12. 1989), syn nemeckého lekára v Sedmohradsku (dnes Rumunsko), je najmladší z trojice priekopníkov kozmonautiky. Ako jedenásťročný sa nadchol knihou Julesa Verna Cesta na Mesiac. Neposlúchol otca a po štúdiu medicíny nechce byť primárom drahého sanatória. Počas prvej svetovej vojny pracuje vo frontovej nemocnici, popri tom odvodzuje matematický popis letu rakety. Viac sa už medicíne nevenuje a zaoberá sa fyzikou a matematikou. Vo svojich smelých predstavách navrhuje veľké kozmické rakety s ľudskou posádkou. V roku 1922 sa dozvedel nemecký študent o americkom profesorovi Goddardovi a vypýtal si jeho prácu. Zistil, že vo svojich úvahách je oveľa ďalej, tak napísal vlastnú knižku Raketou do medziplanetárneho priestoru. Dostáva sa na výslnie záujmu verejnosti, ale odborná verejnosť mlčí. Oberth napríklad spolupracoval na filme Žena na Mesiaci, ktorý sa premietal v celej Európe. Hermann Oberth sa ako jediný z priekopníckej trojice dožil uskutočnenia kozmických letov a bol i pri štarte Apolla 11 na Mesiac. Zaujímavé je, že raketa Saturn 5 sa veľmi nápadne podobá na raketu z filmu Žena na Mesiaci. Presadil to práve Oberth, aby ukázal že technika navrhnutá v roku 1935 dokázala principiálne letieť na Mesiac.

Hermann Julius Oberth

Táto veľká trojica teoretikov pre svet opäť objavila raketu. Nezávisle na sebe všetci traja dospeli k základným zákonitostiam, ktoré platia pre raketovú techniku všeobecne. Boli však na svoju dobu príliš pokrokoví, takže nedokázali presvedčiť dostatok ľudí a ich myšlienky museli počkať, kým nadíde vhodnejší čas a chopia sa ich praktickejšie založení konštruktéri. Mnohé z ich vízií sú nenaplnené dodnes.

 

čiara

Pozri tiež...

čiara

                                                                    home astroportal.sk  

Posledná zmena:
© 2000, 2001 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter