interaktívne zoznámenie s kozmom |
Teraz ste tu: Stefanik » Kozmonautika » Prvé nahliadnutia do vesmíru home astroportal.sk
|
Nápad využiť raketu spaľujúcu pušný prach uskutočnili Číňania už pred mnohými storočiami. Ako vojenská zbraň i ako svetlica pre ohňostroje sa využívala raketa od nepamäti, ale jej čas nadišiel až na začiatku XX. storočia, kedy nezávisle na sebe niekoľký priekopníci odvodili teoretické základy a zostrojili prvé funkčné rakety poháňané kvapalným palivom.
Opäť našli rakety uplatnenie najprv vo vojenskej technike. V druhej svetovej vojne bola pre Nemcov postrachom Kaťuša, prvý použiteľný raketomet využívajúci ešte pušný prach. Nacistické Nemecko rozbehlo svoj raketový zbrojný program pod vedením Vernhera von Brauna. Ich obávané rakety A4 známejšie pod menom V2, ktoré ničili Londýn, sú predchodkyňou kozmických rakiet ruskej i americkej výroby. V2 boli prvé skutočné rakety na svete. Hneď po porážke Nemecka sa väčšina odborníkov zo strediska Peenemünde, kde vyvíjali balistické rakety, vzdala americkej armáde aj s časťou dokumentácie a súčiastkami rakety V2. Červenej armáde zostali ako zajatci niekoľkí inžinieri a zopár hotových i nedokončených rakiet. Na základe týchto ukoristených plánov boli zostrojené prvé sovietske i americké rakety. Hlavnou osobnosťou, ktorá stála za vyslaním ľudí na Mesiac bol práve Vernher von Braun, ktorý navrhol i doposiaľ najväčšiu nosnú raketu Saturn 5, ktorá dopravila ľudí na Mesiac.
Zakladateľom sovietskej kozmonautiky a hlavným konštruktérom bol Sergej Pavlovič Koroljov. Pod jeho vedením bola skonštruovaná aj medzikontinentálna raketa R-7 určená pre armádu, ktorá po menších úpravách vyniesla prvú umelú družicu Zeme Sputnik a neskôr prvého človeka Jurija Gagarina do vesmíru. Po modernizáciách sa používa raketa R-7 prezývaná "semjorka" dodnes ako spoľahlivý nosič a má na konte už niekoľko tisíc úspešných štartov.
Posledná zmena:
© 2000 - 2002 Štefánikova nadácia na podporu
astronómie na Slovensku (napíšte nám)