Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » Kozmonautika » Prvé nahliadnutia do vesmíru » Ďalšie štarty

Ďalšie štarty                                             home astroportal.sk

Po Gagarinovom lete nasledovali ďalšie, odvážnejšie nahliadnutia do vesmíru. Už o štyri mesiace, 6. 8. 1961 štartoval druhý človek do vesmíru, German Stepanovič Titov na lodi Vostok 2. Dodnes je najmladším kozmonautom, ktorý letel do vesmíru, mal iba 25 rokov. Jeho let trval celý jeden deň, kozmonaut na obežnej dráhe jedol, aj spal. Titov mal tú smolu, že bol prvým človekom, ktorý pocítil kozmickú nevoľnosť. Keďže to ohlásil, bol po pristátí podrobne prehliadnutý. Dnes vieme, že je to bežná skúsenosť, ktorou spočiatku trpí väčšina návštevníkov vesmíru. Vtedy sa však celá vec brala nanajvýš vážne.

Aj kvôli Titovovej nevoľnosti sa ďalší štart uskutočnil s väčším časovým odstupom. Medzitým stihli vyrobiť ďalší Vostok, takže padlo rozhodnutie vypustiť súbežne dvoch ľudí. Deň po štarte Vostoku 3 (11. 8. 1961) s Andrijanom Nikolajevom ho nasledoval Pavel Popovič vo Vostoku 4. Obe lode leteli samostatne, ale mohli medzi sebou komunikovať rádiom. Z tejto výpravy sa uskutočnil prvý priamy televízny prenos do celej Európy. Vo vesmíre pobudli do 15. augusta. Projekt Vostok nakoniec uzavrel o ďalší rok neskôr súbežný let Vostoku 5 (14. 6. 1963) s Valerijom Bykovskim a o deň neskôr Vostoku 6 s prvou ženou vo vesmíre, Valentinou Tereškovovou. Zaujímavosťou bolo, že až táto dvojica mohla vo vesmíre zahryznúť do skutočného jedla, ich predchodcovia sa museli uspokojiť so stravou z tuby, pretože plánovači predtým nevedeli odhadnúť, či dokáže človek vo vesmíre jesť tradičnú stravu.

V tomto čase už boli rozbehnuté prípravy novej generácie lodí Sojuz, ale keďže ešte neboli odskúšané, narýchlo upravili overený Vostok a do vesmíru mohol odštartovať 12. 10. 1964 Voschod 1 naraz s troma kozmonautmi. Sovieti tak chceli predstihnúť Američanov, ktorí rozbiehali projekt dvojmiestnych lodí Gemini.

A hneď ďalší štart bol opäť prelomový. Alexej Leonov ako prvý človek vystúpil 18. marca 1965 z dvojmiestneho Voschodu 2 v skafandri do otvoreného vesmíru a pol hodinu tu pracoval. Dokázal tak, že človek môže vo vesmíre pracovať a nemusí byť iba pasažierom kozmickej lode. Jeho výstup mal pôvodne trvať iba desať minúť, ale mal veľké problémy vrátiť sa naspäť do lode, pretože po výstupe do vákua sa jeho skafander nafúkol a Leonov sa nezmestil naspäť. Našťastie ho napadlo vypustiť trochu vzduchu zo skafandra, ktorý mierne spľasol a kozmonaut sa vošiel dovnútra. Šťastný návrat Voschodu 2 na Zem znamenal zároveň koniec programu Voschod. Ďalším krokom bol štart nového typu kozmického plavidla Sojuz, ktoré sa po viacerých modernizáciách používajú dodnes, napríklad aj na lety k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

 

čiara

Pozri tiež...

čiara

                                                                home astroportal.sk

Posledná zmena:
© 2000 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter