Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » Kozmonautika » Prvé nahliadnutia do vesmíru » Sputnik pípa vo vesmíre

Sputnik pípa vo vesmíre                             home astroportal.sk 

Dosiahnutie kozmického priestoru sa dostalo do centra záujmu superveľmocí, keď prípravný výbor Medzinárodného geofyzikálneho roku 1957 vydal v júli 1955 výzvu vyspelým krajinám, aby sa pokúsili vypustiť do vesmíru umelú družicu Zeme. Túto výzvu oficiálne prijali Spojené štáty americké a začali s prípravou svojej družice Vanguard. Nepredpokladali pri tom, že by mali akúkoľvek konkurenciu. No Sovietsky zväz sa rozhodol, že predbehne Američanov a vypustí družicu skôr.

prvá umelá družica Zeme SputnikPod vedením Sergeja Koroljova sa začal vývoj pomerne veľkej družice s vedeckými prístrojmi vážiacej 1 300 kg. Pretože sa však Koroljov bál, že by mohli byť Američania prví, odložil vývoj veľkej družice a sústredil sa na rýchle vypustenie jednoduchej malej družice bez vedeckej aparatúry a s hmotnosťou do 100 kg. Nazývali ju stručne "prostejšij sputnik", čiže jednoduchá družica.

štart rakety R-7 so SputnikomPrvá umelá družica Zeme známa pod menom Sputnik odštartovala 4. októbra 1957 o 20:28 nášho času a zahájila tak novú éru v dejinách ľudstva. Sputnik mal tvar gule s priemerom 58 cm a hmotnosťou 83,6 kg, z ktorej vyčnievali štyri prútové antény dlhé dva a pol metra. Vo vnútri gule bol regulátor teploty a tlaku, batérie a vysielačka, ktorá vysielala pravidelné pípanie na 7,5 a 15 metrových vlnách, aby ho mohol zachytiť každý amatér. Toto vysielanie sa stalo veľkým šlágrom a nadšene ho počúvali ľudia na celom svete.

Lajka v letovej kabínke Sputnika 3Koroljov sa neuspokojil iba s jednoduchým vypustením družice, a už po týždňovej dovolenke celého týmu sa začínajú práce na Sputniku 2, družici ktorá dopraví do vesmíru živého tvora. Nová družica je pripravovaná veľmi narýchlo, dokonca niet času ani na technickú dokumentáciu. 3. novembra 1957 štartuje do vesmíru Sputnik 2 s hmotnosťou 508 kg a na jeho palube bude päť dní žiť fenka sibírskeho poľovného plemena lajka (pomenovali ju Limončik - Citrónik, ale zvykli si jej hovoriť Lajka).

Pretože ešte nebol navrhnutý systém návratu na Zem a Lajka sa nemohla vrátiť, bola po piatich dňoch usmrtená v spánku vypnutím prívodu kyslíka. Vo svete vzbudil Sputnik 2 ešte väčšiu senzáciu aj vďaka tomu, že sa letová časť s Lajkou neoddelila od posledného stupňa rakety a tak radary zaznamenali vo vesmíre teleso dlhé až 30 m. Sprvu to spôsobilo mierne zdesenie u Američanov, pretože sa zdalo že Rusi majú tak veľké rakety, že vedia vypustiť aj obrovské družice. Aj z hľadiska Sovietskej propagandy bolo dobré, že každý mohol na vlastné oči vidieť jasnú družicu krúžiacu nad našimi hlavami.

maketa družice Sputnik 3Ako tretí letel do vesmíru Sputnik 3, veľká vedecká družica, ktorá mala byť pôvodne vyslaná do vesmíru ako prvá. Družica vážiaca 1 328 kg štartovala 28. apríla 1958, ale pre závadu na rakete vybuchla. Rovnaký záložný exemplár štartoval už 15. mája. Svojimi prístrojmi meral Sputnik 3 vlastnosti vesmírneho priestoru, napríklad kozmické žiarenie.

Medzitým sa podarilo Američanom vypustiť 1. februára 1958 svoju prvú malú družicu Explorer 1 (hmotnosť iba 14 kg), keďže pôvodne pripravovaný projekt družice Vanguard sa potýkal s technickými problémami. Kozmonautika v USA naberala obrátky iba pomaly jednak preto, že Američania nepredpokladali akúkoľvek konkurenciu na poli výskumu vesmíru a tiež preto, že im chýbala vedúca osobnosť akou bol Sergej Koroljov.

Ďalšími cieľmi bolo zasiahnutie Mesiaca, odfotografovanie jeho odvrátenej strany a vyslanie sondy k najbližším planétam, Venuši aj Marsu. Intenzívne sa však pracuje na vyslaní prvého človeka do vesmíru.

 

čiara

Pozri tiež...

čiara

                                                                                                                        home astroportal.sk 

Posledná zmena:
© 2000, 2001 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter