P O Z O R O V A N I A

S L N K A

88_ZLTA2.gif (2049 bytes)

Teraz ste tu: astroportal.sk » pozorovania oblohy » pozorovanie Slnka » zákryt Venuše                                                                                                                                                  home astroportal.sk

Zákryt Venuše Mesiacom 21. mája 2004 

priebeh zákrytu pre Bratislavu

   zakryt_venusa.jpg (18284 bytes)

1. kontakt 13:23:30 h SELČ

A =145o; h = 65o

2. kontakt 13:26:50 h SELČ

3. kontakt 14:49:30 h SELČ

A =193o; h = 67o

4. kontakt 14:51:40 h SELČ

   Tohto roku nastane jediný u nás pozorovateľný zákryt planéty Mesiacom - konkrétne zákryt Venuše. Úkaz sa odohrá 21. mája 2004 popoludní, t.zn. cez deň. Jasnosť Venuše bude (-4,5)m. Tenký kosáčik Mesiaca (2,5 dňa po nove) bude mať jasnosť (-7,5)m. Uhlová vzdialenosť Mesiaca na oblohe od Slnka bude približne 25° smerom na východ, za mimoriadne priaznivých pozorovacích podmienok by mohli byť obe telesá viditeľné aj voľným okom, pravdepodobnosť viditeľnosti je samozrejme vyššia pri použití hoci aj malého ďalekohľadu.

   Najťažšie bude nájsť Venušu ešte pred zákrytom. Tá sa bude nachádzať 27° vpravo od Slnka a o 5° vyššie ako Slnko. V ďalekohľade sa bude javiť ako úzky kosáčik so zdanlivým uhlovým rozmerom asi 50", čo predstavuje asi 1/36 uhlového rozmeru Mesiaca.

   Pri prvom kontakte Venuša začne vstupovať za neosvetlenú stranu Mesiaca - Mesiac začne zakrývať osvetlený kosáčik Venuše. Ani nie o minútu z Venuše ostanú "iba rožky". Celý kotúčik Venuše sa za mesačný okraj dostane asi za 2,3 min.; záverečná fáza nebude pozorovateľná, pretože neosvetlený mesačný okraj bude postupne zakrývať neosvetlenú časť Venuše. Z nášho pohľadu Venuša  za približne 1,5 hodiny prejde za Mesiacom dráhu naprieč celým mesačným diskom (nebude viditeľná žiadna zmena) a potom sa začne vynárať spoza osvetleného okraja Mesiaca. To sa stane o 14h 49 min. - tretí kontakt. Spoza osvetleného okraj a Mesiaca, začne postupne vystupovať osvetlená časť Venuše. Táto fáza je najťažšie pozorovateľná.  Celý Venušin kosáčik sa vynorí za čas asi 1,2 min. a celému Venušinmu kotúčiku to bude trvať asi 2,3 min. Posledný kontakt Venuše s Mesiacom opäť nebude pozorovateľný, lebo Venuša sa od mesačného okraja "odlepí" svojím neosvetleným okrajom. Celý úkaz sa odohrá vysoko (cca 67°) nad južným, až juhozápadným obzorom. Časy kontaktov sú prepočítané pre Bratislavu. Pri pozorovaní zákrytu treba mať určitú časovú rezervu a ozbrojiť sa trpezlivosťou.

                                                                                                                                                                                                   home astroportal.sk  

Pozri tiež...

 

Posledná zmena:
© 
KM* ASTROPORTÁL.SK (napíšte nám)

counter