Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » Pozorovacia technika                                                                             home astroportal.sk

Pozorovacia technika

Až do objavenia ďalekohľadu pre astronómiu Galileom Galileim v roku 1610 bolo oko jediným prístrojom na pozorovanie oblohy, aj keď si astronómovia pomáhali astrolábmi, sextantami a inými dômyselnými prístrojmi na meranie polôh nebeských telies. V dvadsiatom storočí sme zistili, že vesmír môžeme skúmať aj na veľkej škále ďalších vlnových dĺžok ako iba vo viditeľnom svetle a rozšíriť poznatky o pozorovaných objektoch.

Anglo-austrálsky teleskop

 

čiara

Meranie vzdialeností vo vesmíre

Odkiaľ vlastne astronómovia vedia, ako sú hviezdy ďaleko? Zhrnieme si tu metódy, ktorými sa merajú vzdialenosti planét i tých najvzdialenejších galaxií.

čiara

Astronomické jednotky dĺžky

Stručný prehľad základných dĺžkových mier, ktoré sa v astronómií používajú.

čiara

[Prvé pozorovacie prístroje]

Predďalekohľadové prístroje sa nám môžu zdať ako podivuhodné monštá, no umožňovali veľmi presné merania. Naopak, prvé ďalekohľady boli chabých kvalít a až štyrysto rokov vývoja prinieslo skok v ich konštrukcií.

spacer

Ľudské oko

Zrak je najdôležitejší z ľudských zmyslov, zrakom prijímame 90% informácií. Tu sa podrobnejšie pozrieme na stavbu oka, zmyslového orgánu nášho zraku.

čiara

Veľké teleskopy XX. storočia

V dvadsiatom storočí zažila optická astronómia prudký vývoj pozorovacej techniky, stavajú sa stále väčšie a mohutnejšie ďalekoľady. Technické prevedenie tých najnovších sa však veľmi odlišuje od tradičných ďalekohľadov zo začiatku storočia.

čiara

Astronomické teleskopy pre pozorovacie okná

Dnes môžeme vďaka špecializovaným teleskopom vidieť aj také druhy žiarenia, na ktoré nie je naše oko citlivé, od rádiových vĺn po gama lúče.

čiara

Najväčšie optické ďalekohľady

V súčasnosti zažívame obdobie renesancie výstavby obrých optických ďalekohľadov. Ukážeme si v tomto rebríčku 50 najväčších ďalekohľadov zrkadlového a šošovkového typu a fotografické komory.

čiara

[Rozdelenie ďalekohľadov]

V dnešnej dobe sa používajú teleskopy rozmanitých konštrukcii, rozmerov a technických prevedení na rôzne účely. Jedno však majú všetky spoločné, slúžia na získavanie čo najväčšieho množstva svetla zo skúmaných objektov.

                                                                                                        home astroportal.sk

Posledná zmena:
© 2000, 2001 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter