interaktívne zoznámenie s kozmom |
Teraz ste tu: Stefanik » Pozorovacia technika » Astronomické teleskopy » Gama detektory home astroportal.sk
Keby sme mali oči citlivé na gama žiarenie, tak pri pohľade na oblohu by sme nevideli hviezdy. Ide o žiarenie s najvyššou energiou, ktoré prezrádza tie najradikálnejšie a najdrastickejšie procesy vo vesmíre, lebo len tie dokážu vyprodukovať tak energetické žiarenie. Žiadny objekt vo vesmíre nemá takú teplotu, aby dokázal vyžarovať na tak krátkej vlnovej dĺžke. Gama žiarenie produkujú napríklad rádioaktívne atómy, anihilácia hmoty a antihmoty a pravdepodobne aj obrovské kolízie dvoch pulzarov či čiernych dier.
Atmosféra nás chráni pred týmto smrteľným žiarením a pohlcuje ho už vo veľkých výškach, ale je možné stavať aj detektory priamo na zemskom povrchu. Sú to detektory Čerenkovovho žiarenia, ktoré je vyvolané prudkou zrážkou gama fotónov s atómmi hustejšieho prostredia. Zrkadlové plochy môžu toto žiarenie sústrediť a zaznamenať.
Gama žiarenie má vlnové dĺžky menšie ako je rozmer atómu, takže preniká cez šošovky aj zrkadlá a musí sa detekovať nepriamo.
Družicové gama observatórium Compton (CGRO - Compton Gamma Ray Observatory) je najväčšie observatórium, aké bolo doposiaľ vypustené. 17 tonový kolos bol v prevádzke od roku 1991 a bol funkčný až do svojho riadeného zničenia v atmosfére v roku 2000. Na jeho palube sa nachádzal gama detektor EGRET (Energetic Gamma Ray Experiment Telescope). Keď gama fotóny prešli cez tenké volfrámové platne, pri zrážke s atómmi týchto platní vznikali elektrónovo-pozitrónové páry, ktorých dráhy merali citlivé prístroje v mnohovrstvových iskrových komorách. EGRET je schopný určiť polohu bodového zdroja gama žiarenia s presnosťou na zlomky stupňa.
INTEGRAL (The International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory) je družica Európskej vesmírnej agentúry, ktorej štart je naplánovaný na rok 2002 za účasti Ruska a NASA. INTEGRAL sa bude venovať snímaniu zdrojov gama žiarenia ako aj ich spektroskopickému prieskumu. Zároveň bude snímať dosvit v röntgenovej a viditeľnej oblasti.
Posledná zmena:
© 2001 Štefánikova nadácia na podporu
astronómie na Slovensku (napíšte nám)