Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom

Teraz ste tu: Stefanik » Fyzika a astronómia » Pozorovacie okná » Ultrafialové okno                       späť na astroportal.sk

Ultrafialové okno

Ultrafialové (UV) žiarenie je oblasť spektra medzi röntgenovým žiarením a viditeľným svetlom. Väčšinu ultrafialového žiarenia pohlcuje atmosférický ozón, takže pozorovacie prístroje musíme umiestniť nad zemskú atmosféru, na družice.

Najvýznamnejším zdrojom UV žiarenia sú horúci hviezdni obri vľavo hore na Hertzsprungovom-Russellovom diagrame, napríklad modrí obri v Orióne. Aj Slnko vyžaruje v ultrafialovom okne (asi desatina svietivého výkonu), čo je však v porovnaní s horúcimi obrami veľmi malý zdroj UV žiarenia.

V najrannejších obdobiach vesmíru vznikalo v protogalaxiách veľké množstvo horúcich hviezd, takže galaxie žiarili prevažne v ultrafialovom okne, dnes pozorujeme tieto najvzdialenejšie galaxie, ale vďaka veľkému červenému posuvu sa ich ultrafialové žiarenie posunulo až do infračerveného okna.

slnečná škvrna v 3 spektrálnych oknách

Tri snímky škvrny číslo 9393, najväčšej v poslednom desaťročí (až 10 krát väčšia ako Zem), videná v rôznych spektrálnych oknách. Vrchná snímka ukazuje fotosféru vo viditeľnom svetle a prostredná v extrémne ultrafialovom okne. Tieto dve snímky získala sonda SOHO. Spodná snímka v Röntgenovom okne je zo sondy Yohkoh. Ako môžeme vidieť, vyzerajú značne rôzne. Je to preto, že na každej snímke vidíme látku s inou teplotou a inú úroveň atmosféry Slnka. Vrchná snímka ukazuje najchladnejšiu (5000 K) a najspodnejšiu vrstvu a spodná snímka predstavuje horúce (milióny kelvinov) oblúky plazmy vo vrchnej koróne.

čiara

Pozri tiež...

čiara

Posledná zmena:
© 2000 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter