Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom

Teraz ste tu: Stefanik » Fyzika a astronómia » Pozorovacie okná » Viditeľné okno                    späť na astroportal.sk

Viditeľné okno

Aj napriek tomu, že viditeľné svetlo tvorí iba veľmi úzky výsek celého elektromagnetického spektra, je pre naše vnímanie najdôležitejšie. Naše oči sa vyvinuli tak, že najvnímavejšie sú na žltozelené svetlo našej hviezdy, Slnka, s vlnovou dĺžkou 555 nm. Takto sa prispôsobili preto, že všetko svetlo, ktoré cez deň vidíme pochádza zo Slnka. V noci sme tiež obklopení svetlom, jednak umelého pôvodu a tiež prirodzenými zdrojmi. Umelo vytvárané svetlo je tiež väčšinou založené na slnečnej energií, pretože drevo, uhlie, či ropa vznikli vďaka energií slnka a aj vodné elektrárne využívajú slnkom poháňaný kolobeh vody v prírode. Prirodzené zdroje svetla sú rôzne: polárna žiara (vzniká zrážkami častíc slnečného vetra s atmosférou), zvieratníkové svetlo (svetlo Slnka rozptýlené na medziplanetárnom prachu), meteory (svetelná stopa meteoroidov v atmosfére), Mesiac, planéty a kométy odrážajúce svetlo Slnka, alebo vzdialené zdroje: svetlo hviezd, čiastočne rozptýlené na hmlovinách (difúzne svetlo Galaxie) a nakoniec izotropné svetlo pozadia oblohy.

Telesá, ktoré žiaria vlastným svetlom, svietia na základe troch mechanizmov: hviezdy svietia vďaka termonukleárnym reakciám v jadre. Protohviezdy, supernovy a kvazary svietia kvôli gravitačnému zmršťovaniu. Meteory a zbytky supernov svietia kvôli zrážkam s časticami okolia, teda premenov veľkej kinetickej energie.

Rovina našej Galaxie v rôznych pozorovacích oknách. Všimnite si, ako je smer k stredu Galaxie vo viditeľnom svetle zahalený a už v blízkom IR žiarení je priehľadný.

 

čiara

Pozri tiež...

čiara

Posledná zmena:
© 2000 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter