Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku Vesmír okolo nás

interaktívne zoznámenie s kozmom
Otvorené pri príležitosti 120. rokov od narodenia M. R. Štefánika

Teraz ste tu: Stefanik » Pohľady zo Zeme                                                                   home astroportal.sk

Pohľady zo Zeme

Pri pohľade na oblohu môžeme vidieť množstvo rôznych vesmírnych telies. Pochopenie ich rozloženia vo vesmíre nám sťažuje naše pozorovateľské stanovisko, pretože guľatá Zem sa s nami točí v komplikovanom rytme vesmírnych sfér. Pozrime sa bližšie, čo môžeme vidieť a ako to vysvetliť.

pohľady zo Zeme

 

čiara

Zatmenia Slnka a Mesiaca

Zatmenia sú krásne nebeské úkazy, ktoré vyvolávali v ľuďoch odpradávna bázeň i strach, podnecovali ich predstavivosť. Pozrieme sa, ako také zatmenie prebieha a čo to je.

čiara

Pôvod a súčasnosť kalendára

Presný kalendár bol na úsvite civilizácií jednou z najdôležitejších úloh prvých astronómov, pretože sa podľa neho riadili poľnohospodári pri siatí i zbere. No jeho vývoj bol zložitý.

spacer

Obraz oblohy

Ukážeme si, čo všetko vlastne na oblohe vidíme, čo nazývame súhvezdiami a odkiaľ môžeme vidieť najviac hviezd.

čiara

Súhvezdia

Podobne ako delíme Zem na štáty, rozdeľujeme aj oblohu na súhvezdia. Tu si tiež povieme, ako sa súhvezdia pomenúvajú.

čiara

Aspekty nebeských telies

Pri pohľade zo Zeme sa nám planéty a iné nebeské telesá geometricky zoskupujú. Rôznym význačným úkazom priraďovala kedysi astrológia vplyv na ľudské osudy. Pozrime sa teda, čo to tie aspekty sú.

čiara

Orientácia na oblohe

Obloha je za jasnej noci posiata nespočetnými svietiacimi bodmi, môžeme vidieť meniaci sa Mesiac, či Mliečnu dráhu. Ako sa v tom vyznať?

čiara

Znamenia a zvieratník

Slnko prechádza počas roka dvanástimi znameniami. Asi ste však nevedeli, že to predstavuje 13 ekliptikálnych súhvezdí. Tak sa poďme pozrieť, ako to vlastne je.

čiara

Dĺžka dňa a noci

Dĺžka slnečného svitu sa počas roka mení. Povieme si aj prečo a ako dlho trvá polárna noc a polárny deň, alebo čo je to rovnodennosť a slnovrat.

                                                                                    home astroportal.sk

Posledná zmena:
© 2000 Štefánikova nadácia na podporu astronómie na Slovensku (napíšte nám)

counter